Свет 19. октомври 2019. / 17:28

(ВИДЕО) Антибрегзит протести во Лондон: Граѓаните бараат нов референдум

(ВИДЕО) Антибрегзит протести во Лондон: Граѓаните бараат нов референдум

Денеска на улиците во Лондон излегоа десетици илјади граѓани барајќи нов референдум за излегувањето на Велика Британија од Европска Унија.

Протестите се одржуваат додека во Парламентот се води дебата за новиот договор за Брегзит, што премиерот Борис Џонсон го постигна со Брисел.

Демонстрантите од центарот на Лондон се упатија кон Парламентот.

Џејмс Макгрори, директорот на кампањата Глас на народот, која ги организираше протестите, истакна дека Владата мора да го смири бесот на проевропејците и да организира нов референдум за членството на земјата во ЕУ.

Овој нов договор не одговара на тоа што им беше ветено на луѓето, така што единствено исправно е да добијат втора шанса за да се изјаснат – посочи Макгрори.

На референдумов во 2016 година, 17,4 милиони граѓани на Велика Британија односно 52 отсто поддржаа излегување на земјата од ЕУ, додека 16,1 милиони луѓе (48 проценти) беа против.