Македонија 10. октомври 2019. / 10:07

Заев на средба со Вучиќ и Рама во Нови Сад

Заев на средба со Вучиќ и Рама во Нови Сад

Во Петроварадинската тврдина во Нови Сад ќе се одржи трилатерална средба помеѓу премиерот Зоран Заев, претседателот Александар Вучиќ и шефот на албанската влада, Еди Рама.

Синоќа македонскиот премиер пристигна во Нови Сад, каде беше пречекан од градоначалникот Милош Вучевиќ, по што присуствуваше на вечера приредена од Вучиќ и српската премиерка Ана Брнабиќ.

Според најавите од кабинетот на српскиот претседател, тема на состанокот што ќе се одржи во претпладневните часови е поврзување на пазарите на земјите од регионот и отстранувањето на различните бариери за водење бизнис и слободниот проток на стоки, луѓе и услуги.

Добредојдена е секоја иницијатива што оди во насока на зајакнување на регионалната соработка, како критериум и во ЕУ агендата и што ја забрзува евроинтеграцијата на Западен Балкан – објави Заев на својот Фејсбук-профил.

Тој додаде дека за оваа тема денеска ќе разговара со Вучиќ и Рама.

Според Заев, постои неискористен потенцијал за зголемување на регионалната соработка, зголемување на трговијата, протокот на стоки, услуги и капитал меѓу сите земји на Западен Балкан.