Македонија 26. ноември 2020. / 18:21

Наместо да го среди здравството, Филипче побрза да даде поддршка за пробугарскиот став на Заев

Наместо да го среди здравството, Филипче побрза да даде поддршка за пробугарскиот став на Заев

Бурни реакции испливаа по скандалозната изјава на Зоран Заев за БГНЕС, дека Бугарија не била фашистички окупатор туку некоја администрација имало.

Бројни интелектуалци, политичари, функционери, негови сопартици, историчари строго го осудија овој став на премиерот Зоран Заев и тотално се оградуваат од таа изјава.

Министерот за здравство, Венко Филипче на својот Фејсбук статус напиша дека го поддржува Зоран Заев и дека треба да се продолжи по овој пат, наместо да се грижи за катастрофалната состојба во која се наоѓа Република Македонија во врска со коронавирусот, каде што секојдневно бројките од новозаразени и починати се големи и алармантни.

Во продолжение Фејсубк статусот на Венко Филипче.

 

Премиерот Зоран Заев во изминатите три години донесе низа тешки, но целосно исправни одлуки со кои ја обезбедивме…

Posted by Венко Филипче on Thursday, November 26, 2020