Македонија 15. март 2021. / 09:10

Заев и Бесими во посета на Луксембург, најавени средби со премиерот и со претседателот на ЕИБ

Заев и Бесими во посета на Луксембург, најавени средби со премиерот и со претседателот на ЕИБ

Премиерот Зоран Заев заедно со министерот за финансии Фатмир Бесими денеска ќе замине во посета на Луксембург.

За време на посетата, владината делегација ќе се сретне со претседателот на Европската инвестициска банка Вернер Хојер, а ќе оствари средба и со премиерот на Луксембург, Ксавиер Бетел.

Од владината прес-служба најавуваат дека ќе информираат за сите активности од работната посета.

Во Луксембург требаше да отпатува и вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров, но тој во саботата на својот Фејбук профил објави дека е позитивен на Ковид-19.