Економија 01. март 2019. / 22:11

(ВИДЕО) Владата купува уште 80.000 шишиња лубриканти!

(ВИДЕО) Владата купува уште 80.000 шишиња лубриканти!

Министерот за здравство Венко Филипче распишан тендер за уште 80.000 шишња лубриканти и 150.000 кондоми – откриваат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Како што соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ Филипче наместо терапија за ретките болести набавува 150.000 кондоми и 80.000 лубриканти. Тие потсетија дека пред само неколку месеци, во октомври, владата набави 20.000 шишиња лубриканти. Сега преку министерството за здравство се набавуваат 80.000 шишиња подмачкувачи, изјави Маја Славева од ВМРО ДПМНЕ на денешната прес конференција.

– Цената која што сега Филипче ќе ја плати за кондомите „со номинален дијаметар 54-56 мм подмачкани со лубриканти, без мирис, без вкус и без боја“ се уште не е наведена. Понудата сеуште се чека. Ако во октомври владата набавила 20.000 шишиња лубриканти за невладино здружение „Егал“, за кого и за што ли му требаат на Филипче набавува 80.000 лубриканти и 150.000 кондоми? Почитувани, здравството е во колапс, граѓаните се оставени да се снаоѓаат кој како знае, нема грижа за децата, нема грижа за возрасните, нема лекови за хронично болните и за лица со ретки болести, нема доктори, скандали секојдневно го тресат здравството. – додава Славева.

Таа додава дека, Филипче и оваа власт се грижат само за лубриканти и кондоми. Ваква неодговорност, вакво самоволие и бесчуствителност е незапаметена.

– Филипче треба да даде одговор за сите скандали кои го тресат здравствениот систем, а на интервјуа не споредува со земји членки на ЕУ од кои сме светлосни години далеку. Министерот освен што допринесе да паднеме на дното на извештајот за „Најздрави нации во светот“, друго ништо не придонесе. За ова одговорност треба да поднесе пред граѓаните и неговиот шеф Заев. – вели Славева.