Свет 30. мај 2020. / 21:05

Трамп ги обвини Антифа и „радикалната левица“ за немирите во САД

Трамп ги обвини Антифа и „радикалната левица“ за немирите во САД

Претседателот на Соединетите држави, Доналд Трамп ја обвини Антифа и „радикалната левица“ за насилните протести што беснеат низ целата земја.

– Тоа е АНТИФА и радикална левица. Не ја префрлајте вината врз другите!, твитна Трамп. Овие се организирани групи кои немаат никаква врска со Џорџ Флојд! рече тој во друг твит.

Претходно, американскиот претседател тврдеше дека протестите кои се одговор на убиството на полицијата на афроамериканецот Џорџ Флојд се „професионално управувани“ и дека има „малку што да се направи“ со самиот инцидент.