Свет 09. октомври 2019. / 13:52

Пукање пред синагога во Германија: Најмалку две лица убиени

Пукање пред синагога во Германија: Најмалку две лица убиени

Најмалку две лица се убиени во пукање кое се случило пред синагога во градот Хале во Германија. Германскиот весник „Билд“ пишува дека на еврејските гробишта фрлена е рачна граната.

Напаѓачот наводно испукале неколку куршуми од пушка, убил една жена и ранил уште неколку лица.

Напаѓачот е во бегство и заминал во правец на Лајпциг. Полицијата апелираше до граѓаните да останат во своите домови.