Свет 04. септември 2018. / 22:31

Белата куќа: Ќе има брз одговор ако Асад повторно употреби хемиско оружје

Белата куќа: Ќе има брз одговор ако Асад повторно употреби хемиско оружје

Белата куќа се закани дека САД и нивните сојузници ќе одговорат брзо и примерно доколку сирискиот претседател Башар ал Асад повторно употреби хемиско оружје во неговата земја.

Како што се наведува во соопштение на Белата куќа, САД будно го следат развојот на ситуацијата во сирискиот регион Идлиб, кој е под контрола на бунтовниците, а каде многумина очекуваат дека сириската влада ќе изведе офанзива, која би можела да предизвика хуманитарна катастрофа, пренесе Ројтерс.