Свет 13. февруари 2021. / 11:40

Суспендиран портпаролот на Белата куќа: Се заканувал на новинарка

Суспендиран портпаролот на Белата куќа: Се заканувал на новинарка

Белата куќа го суспендира заменик портоаролот Ти Џеј Дакло поради закани кон новинарка од порталот Политико, која пишувала за неговата наводна романтична врска со една новинарка.

Портпаролката на Белата куќа Џен Псаки на Твитер потрвди дека Дакло е суспендиран на една недела без плата и оти повторно нема да работи со новинарите на Политико.

Дакло и се извинил на новинарката ТАри Палмери, со која имаше жесток дијалог за својот личен живот.