Свет 06. март 2021. / 19:09

Белата куќа издаде предупредување поради хакерски напади врз „Мајкрософт ексчејнџ”

Белата куќа издаде предупредување поради хакерски напади врз „Мајкрософт ексчејнџ”

Белата куќа издаде предупредување поради хакерски напади врз системот за електронска пошта „Мајкрософт ексчејнџ” (Microsoft Exchange).

– Ова е активна закана. Сите кои ги користат нивните сервери, од Владата и образовните институции до приватниот сектор, мора да бидат внимателни, изјави портпаролката на Белата куќа Џен Псаки.

„Мајкрософт” потврди дека хакери ги искористиле нивните сервери за да нападнат свои мети, а се претпоставува дека на удар се десетици илјади организации.

Според американските медиуми зад хакерскиот напад стои Кина.

САД подолго време ја оббвинува Кина за кибер шпионажа, додека Пекинг негира.