Скопје 15. октомври 2020. / 09:01

Санкционирани 467 возачи во Скопје, 101 за пречекорена брзина

Санкционирани 467 возачи во Скопје, 101 за пречекорена брзина

Во текот на вчерашниот ден на територијата на град Скопје изречени се вкупно 467 санкции за возачите од кои 101 се за пречекорување на дозволената брзина на движење.

Како што информира МВР, за возење без возачка дозвола казнети се 60 лица, 63 за технички неисправни и нерегистрирани возила, изречени се 74 мерки за непрописно паркирање, 60 возила се подигнати со пајак, а изречени се и 46 казни за неносење на заштитна маска.

Од МВР посочуваат дека засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да се зголеми безбедноста во сообраќајот.