Регион 30. јануари 2020. / 13:04

Земјотрес кај грчкиот остров Карпатос

Земјотрес кај грчкиот остров Карпатос

Земјотрес со јачина од 5,1 степени по Рихтеровата скала е регистриран во водите на Егејското Море, 78 километри југоисточно од грчкиот остров Карпатос, објави Геодинамичкиот институт на Атина.

Во соопштението се вели дека епицентарот бил 492 километри југоисточно од Атина.

Нема нформации за евентуални загинати или повредени.