Регион 22. јануари 2020. / 23:59

Силен земјотрес на истокот од Турција

Силен земјотрес на истокот од Турција

Силен земјотрес, со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, вечерва е регистриран во источниот дел од Турција, соопшти Американскиот геолошки институт.

Епицентарот на ударот се наоѓал на длабочина од 8,6 километри, на околу 15 километри источно од градот Киркагач, јавија британските медиуми.

Засега нема информации за евентуална штета или повредени.