Македонија 11. јули 2019. / 11:24

Заев му се извини на Тачи што им кажал на руските комичари детали за решавањето на косовското прашање

Заев му се извини на Тачи што им кажал на руските комичари детали за решавањето на косовското прашање

Премиерот Зоран Заев остварил телефонски разговор со косовскиот претседател Хашим Тачи во врска со разговорот со руските комичари, во кој заев Заев мислејќи дека разговара со украинскиот претседател Петро Порошенко, дава детали за можниот договор со размена на територии меѓу Косово и Србија, пренесува Алсат- М.

Како што изјави претседателот Тачи, премиерот Заев се извини за мешање во косовското прашање, објаснувајќи дека информациите ги обезбедил од руски Спутник и дека немал официјални информации.

Претседателот на Косово додаде дека односите меѓу Косово и Северна Македонија остануваат стабилни.