Македонија 13. септември 2019. / 17:02

(ВИДЕО) Димитров: Ќе биде многу тешко да се верува ако не добиеме датум за преговори во октомври

(ВИДЕО) Димитров: Ќе биде многу тешко да се верува ако не добиеме датум за преговори во октомври

По посетите на Париз, Брисел и Берлин, македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров за Дојче веле изјави дека сигналите се позитивни и дека работите во врска со почетокот на преговори со ЕУ одат во добар правец.

– Охрабрен сум. Има земји како што е Франција каде што процесот на донесување одлука е е во конечна фаза. – рече Димиторв.

Тој додаде дека е време да се започнат преговорите бидејќи веќе 10 година по ред добиваме позитивна препорака.

– Многу ќе биде тешко да се верува ако нема конечна одлука од земијите членки во октомври. Мислам дека работите одат во добар правец. – нагласи шефот на македонската дипломатија.

Според Димиторв пречки за почеток на преговорите е исходот од Законот за јавно обвинителство, кој мора да биде добар, демократски закон.

Димитров запрашан дали разговарал во Берлин за тоа што во Германија се повеќе се користи северномакедонски/северномакедонско, што е спротивно на Договорот од Преспа, тој кажа дека за тоа реагирал кај Хајко Маас.