Македонија 09. септември 2019. / 13:23

Стоилковски: Одговорност за „Рекет“ ќе има кога СДСМ ќе изгуби на избори

Стоилковски: Одговорност за „Рекет“ ќе има кога СДСМ ќе изгуби на избори

И повторно медиумите и социјалните мрежи вријат со нов скандал поврзан со рекетарскиот октопод, рече на прес конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.

Тој вели дека според објавеното, доверливи информации од безбедносна служба незаконски биле изнесувани за со нив да се уценува познат бизнисмен. Стоилковски, кој заклучи дека тоа е скандалозно, рече дека не знаат дали на тие информации и фотографии имало незаконски дејствија, но самиот факт што тие не биле процесуирани, туку се предадени на рекет – октоподот говори дека премиерот Зоран Заев ги имал ставено сите институции во функција на лично богатење и политички притисоци.

– Доколку на Вилма Русковска и требаа скоро четири месеци за да отвори истрага за „Рекет“ преку СЈО, колку ќе и требаат за да истражи дали постоеле незаконски дејствија со малолетнички и дали тие се прикриени само со исплата на огромни суми пари?

Кои се блиските соработници на Заев што имале допир со доверливи материјали во поранешната УБК, а кои што се неговите функционери кои се материјали можеле да му ги достават на Боки 13?  – праша Стоилковски.

Тој додаде дека досегашното искуство вели дека нема зошто да не се верува дека во телефонот на Боки Тредичи пишува „Многу си го обрал друже“ и дека таа порака не е од главата на октоподот.

Стоилковски ја праша Рускоска дали постои таква порака и кога е испратена.

– Русковска, постои ли таква порака, од кого е и во кој период е испратена? Ако постои како порака дали е тоа испратена од Зоран Заев?

Јовески, Русковска и правосудниот систем ја навредуваат интелигенцијата на јавноста со своето неделување и селективност во расчистувањето на „Рекет“! Месеци минаа додека не почна постапка против Боки Тредичи и Зоран Кичеец. Месеци минаа, а да не беа и оние истекувања низ странските медиуми со гласот на Катица и таа сеуште ќе шеташе по одмори или медицински установи! – рече Стоилковски и додаде дека Заев прави се за да го заштити октоподот.

Според портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ скандалозно е и однесувањето на Обвинителството, на судот и на одлуките кои се носат.

– Скандалозно е однесувањето на Обвинителството, скандалозно е однесувањето на судот, скандалозни се одлуките кои што се носат, скандалозни се изјавите на Заев во обид на амнестија на Јанева дека можеби таа и не земала пари. Преземањето мерки за „Рекет“ не е само услов за ЕУ, „Рекет“ е услов за мир и правда во земјата и стабилизирање на колапсот на економијата. – истакна Стоилковски.

Според него истрагата за „Рекет“ е целосно компромитирана и наместо да се затворат дилемите и шпекулациите, секојдневно излегуваат нови детали за прикривање на докази.

– Одговорност за ваквото поигрување со правдата и законите мора да има и ќе има. По поразот кој што го чека на изборите целосно ќе биде расветлена улогата на Заев во рекетот и на сите негови функционери. – заклучи портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ.