Македонија 17. април 2018. / 07:51

Средба Заев – Касами: 99% е сигурно дека Беса на Касами ќе бидe дел од владата

Средба Заев – Касами: 99% е сигурно дека Беса на Касами ќе бидe дел од владата

Беса на Билал Касами 99 отсто ќе биде новиот владин партнер, брифира за порталот Плусинфо висок функционер на Беса по вечерашната средба меѓу премиерот Зоран Заев и Касами.

Сосатнокот меѓу Заев и Касами за проширување на владеачкото мнозинство се одржал синоќа во 20 часот и треал некаде час и половина.

Функционерот од Беса за Плусинфо брифира дека на средбата се разговарало за подготвеноста на Беса да биде дел од Владата. Средбата Заев – Касами, вели функционерот е потврда на принципиелниот став на Беса да ја поддржи Владата на седницата за интерпелација и оттука Заев, разговорите за зголемување на владеачкото мнозинство ги почнал токму со Касами.

– Беса 99 отсто ќе биде дел од Владата. Има готовност да добиеме едно ресорско министерство, но допрва ќе има разговори за поделбата на власта – изјавил за Плусинфо функционерот на Беса.