Македонија 30. ноември 2020. / 09:50

Нови протести попладне низ 11 градови низ Македонија: Оставка на Заев, слобода на народот!

Нови протести попладне низ 11 градови низ Македонија: Оставка на Заев, слобода на народот!

Со протест во 11 града попладнево продолжуваат активностите во организација на ВМРО-ДПМНЕ за изразување на незадоволство од работата на актуелната владеачка гарнитура и особено изнесените ставови на премиерот Зоран Заев во неодамнешното интервју за БГНЕС.

Заедно со народот продолжуваме против продажбата на татковината. Народот се буди и нема назад. Срамот на Заев не е заеднички. Да не дозволиме да ја менува историјата, туку да пратиме порака тој да замине во историјата. Протест сега, за да не биде предоцна, напиша лидерот на опозициската партија, Христијан Мицкоски на „Фејсбук“.

ОСТАВКА НА ЗАЕВ, СЛОБОДА НА НАРОДОТ!

Продолжуваме, заедно со народот против продажбата на татковината.

Утре протест…

Posted by Hristijan Mickoski on Sunday, November 29, 2020

Денеска, со почеток во 18 часот, се најавени протести во Струга, во Гостивар, во Кичево, во Македонски Брод, во Крушево, во Крива Паланка, во Кратово, во Свети Николе, во Неготино, во Струмица и во Гевгелија.