Македонија 11. јануари 2019. / 10:42

Мицкоски: Не очекувам други пратеници од ВМРО-ДПМНЕ да гласаат за промена на името

Мицкоски: Не очекувам други пратеници од ВМРО-ДПМНЕ да гласаат за промена на името

ВМРО-ДПМНЕ останува на претходно кажаните ставови и не очекува други пратеници да ги прифатат уставните измени за промена на името, изјави за Дојче веле лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на прашањето – постои ли можност пратеници на ВМРО-ДПМНЕ да ги надоместат гласовите кои се доведени во прашање со условите на Беса.

Таков јавен совет завчера даде поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски, кој сугерираше дека е сега е моментот пратеници на ВМРО-ДПМНЕ да гласаат за уставните измени, со цел Заев да не прави нови отстапки во Договорот со Грција под притисок на Беса.

Мицкоски вели дека за него лично „е неприфатливо таквото пазарџиско однесување, особено не преку медиуми, за така чувствителни прашања“.

-Пандорината кутија во овој процес ја отвори Зоран Заев и препорачувам од него да се бараат одговори за ваквата ситуација, а не од ВМРО-ДПМНЕ. Веројатно, Заев од премногу дриблање почнува да си дава и автоголови и да праќа посредници, што само ја покажува неефикасноста на целиот процес и неприродниот и насилен начин на кој сака да дојде до целта – вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

Притоа, не ја исклучува опцијата дека Заев има и други цели во текот на овој процес.

-Свесен дека драматично губи кај македонскиот електорат, не исклучувам ваквото јавно пазарење со некакви нови политички барања да биде дел од процес каде премиерот би сакал да капитализира кај Албанците и тоа преку демагогија, а не преку конкретни решенија за подобар живот. Едноставно, сите знаат дека човекот се занимава со уцени и пазарења, и нормално е да пробуваат да земат и бараат повеќе од него – смета Мицкоски.

Во опозициски кругови сметаат дека „наводната битка за 80 гласови е само театар на власта, за да покаже дека било многу тешко, но на крајот сепак успеале“.

Од друга страна, постојаното одложување и презакажување на 75-тата седницата на парламентот, со цел да се дојде до решение кое нема да го доведе во прашање неопходното мнозинство, покажува дека состојбата е далеку од „театар“.

Аријанит Хоџа, генерален секретар на крилото на Беса предводено од Билал Касами, најави дека сѐ уште се трага по решение за нивните барања, и очекува нова средба со премиерот. Седницата на Собранието е закажана зѐ денеска во 12 часот, па доколку повторно биде одложена за друг термин, тоа би било знак дека до решение не се стигнало претпладнево. Решение се бара во делот што го регулира државјанството, со оглед дека придавката „македонско“ при преводот на албански има поинакво значење. Поради тоа Беса предлага амандман според кој „за граѓаните од албанската етничка припадност, во прописите и другите акти на државните органи државјанството на македонски јазик да гласи ‘македонско/граѓани на Република Северна Македонија’, на албански јазик да гласи ‘eMaqedonisë/qytetar i Republikës së Maqedonisë Veriore’ (во превод ,,од Македонија/граѓани на Република Северна Македонија“, и на англиски “macedonian/citizen of Republic od North Macedonia“.

Според извори од Беса, ваквиот предлог наводно бил прифатлив за премиерот, но наводно отпаднал како неприфатлив за осумте пратеници од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ.

Целиот текст на ДВ прочитајте го ТУКА.