Македонија 01. август 2019. / 20:47

Љупчо Ристовски за ,,Лидер”: Заев јавно да каже дали со Бугарија има ‘’нон пејпр’’ договор кој може да се бави со идентитетските прашања?

Љупчо Ристовски за ,,Лидер”: Заев јавно да каже дали со Бугарија има ‘’нон пејпр’’ договор кој може да се бави со идентитетските прашања?

,,Ако вие во учебниците по историја ја избришете меморијата на македонскиот народ за континуитетот на вековната борба на Македонецот за национална слобода и своја држава низ вековите до денес, тогаш вие сте потпишале капитулација на татковината, што за мене е рамно на велепредавство во историски контекст”.

Власта калкулира со датумот за избори затоа што пред себе има процеси кои треба да ги “избутка на мускули”. Престедателот ИНТЕГРА – МАКЕДОНСКА КОНЗЕРВАТИВНА ПАРТИЈА, Љупчо Ристовски во интервју за Лидер зборува за актуелната политичка состојба, за можни предвремени избори кои ги очекува напролет, судбината на СЈО, за прекројување на политичката карта од која очекува неговата партија да биде еден од клучните актерите на политичката вага на следните парламентарни избори. Тоа е единствениот пат, македонскиот политички блок да се истргне од канџите на албанските политички првенци и конечно да престанат сите уцени по коалициски интересовни основи, вели Ристовски.

Професор Љупчо Ристовски, доктор на политички науки и теологија , основач на ИНТЕГРА- МАКЕДОНСКА КОНЗЕРВАТИВНА ПАРТИЈА е критичар на секоја власт, смета дека тридецениското владеење на црно белиот свет (СДСМ и ВМРО-ДПМЕ) ја уназади таковината а за да се санира состојбата ќе бидат потребнимногу генерации на нови политичари.
Во продолжение интервјуто со Љупчо Ритовски:

Зборот ,,избори” стана синоним за нашата земја. Република Северна Македонија, повторно пред неизвесен натпревар-политичка криза!? Се наѕираат ли уште едни предвремени избори? Зошто Заев по само 2 години на власт ја губи довербата од граѓаните кои во него гледаа надеж и промени?

Ристовски: Политичката јавност во Македонија зоврива, после безброј скандали на власта, после бројни погубни политички одлуки, после многу промашувања и несмасно водење на државата, соочени сме како нација со длабоко разочарување во власта и државните институции, ништо помалку и ништо повеќе од сите претходни политички водства во изминативе скоро три децении. Оттука сосема логичен ред на нештата би биле предвремени парламентарни избори. Мојата проценка е дека напролет во април/мај, отприлика на 6 месеци пред редовните, ќе имаме предвремени избори, но и сосема извесно ќе имаме оцртување на нова политичка карта во Македонија. Од оваа дистанца слободно можеме да заклучуваме дека досегашниот скоро три-децениски црно бел политички спектрум во кој сдсм и вмродпмне беа главните актери, не ги даде очекуваните резултати, но и до толку ја уназади татковината, што ќе треба време и многу напори на нови генерации политичари да ја санираат состојбата и некако да се понуди извесна перспектива за прогрес и просперитет како што доликува на нации со вака славно име, како што е македонското.

Премиерот најави можни предвремени изборни во октомври идната година. Според Вас, зошто Собранието не се распушти веднаш? Што клучно треба да ,,истурка” Заев, и што може/мора да промени за државата во наредниот?

Ристовски: Власта калкулира со термините за избори, иако многупати јавно се изјаснуваат дека целат да го истераат мандатот докрај. Нивните очекувања се дека наесен би добиле евентуално датум за почеток на преговорите со ЕУ, што е пата-пата извесно/неизвесно, но и очекувањата се дека до декември, секако доколку Шпанскиот парламент навреме го финишира процесот за ратификација на протоколот за влезот на Македонија во НАТО, значи нивните очекувања се дека на првиот нареден самит на НАТО кој најверојатно би бил во март наредната година, Македонија и официјално да стане членка на НАТО алијансата. Со овие два адута, власта се надева дека “ѕвездите ќе им бидат наклонети“ после еден таков посакуван расплет на политички настани и збиднувања.

Втор процес, кои тие целат да го “избуткаат на мускули“ е расплетот од силниот и уигран притисок на бугарско-грчкото менгеме. Екстремизмите продолжуваат со несмален интензитет, со тоа што бугарската страна сега го има понепријатниот дел од задачата, а тој е безобразно да го изнегира постоењето на македонскиот народ, јазик, идентитет и култура. Симптоматично е дека власта на сдссм и Заев останаа неми на провокациите од страна на бугарскиот премиер Борисов, кога тој во Брисел ги прошири надлежностите на Комисијата и ја нарече Комисија за историја, идентитет и јазик. Владата на сдссм и Заев мора јавно да даде одговор, дали и со Бугарија имаат некаков нон пејпр со кој скриено од јавноста дале до знаење дека комисијата може да се бави и со идентитетскиот корпус на прашања, нешто кое е забрането и да се помисли во меѓународното право и односи. Но, со една ваква вазалска влада, која има квинслишки перформанси на поданичко водење на надворешната политика, се е можно.

Истовремено грчките екстреми во новата влада во Грција, отворено почнуваат да го спорат чл. 36 од Уставот на Македонија и преамбулата, каде што се задржани “македонскиот народ“ и “вековната борба на македонскиот народ за национална слобода и државност“, што е всушност продолжување на притисокот и уцените до конечна капитулација на македонската идентитетска идеја. Логично е кога имате за политички соперник слаб премиер и влада, тогаш ќе се притиска докрај за да ги “клекнете“ на колена и изложите на генерациски срам и понижување, не само тие во власта, туку и македонската нација и држава.

За мене тука е проблематичен односот и ставовите на опозициската вмродпмне и Мицковски, кои како да му го чистат патот на Заев во неговиот пробив да згасне се македонско во татковината Македонија. Се остава впечаток дека Мицковски, кој јавно просведочи дека е уценет, а со тоа претпоставено трпи притисок да работи и носи одлуки под нечиј диктат, е всушност главниот играч кој го одржува Заев на власт, додека неговата влада ги спроведува црните сценарија по македонскиот идентитет. Опасната игра околу СЈО и ОЈО и законската регулатива, во која вмродпмне цели само да ги спаси од кривичен прогон и правно судска-обвинителска егзекуција првенците на претходното режимско раководство, не е игра за демократски дострели и унапредување на владеењето на правото. Значи, нагласувам со таквиот персонално таргетиран пристап се остава впечаток дека всушност Мицковски го одржува на власт Заев, затоа што јавноста во огромен процент кој се движи околу 75% според резултатите на неколку реномирани истражувачки агенции за јавно мислење, едноставно не сака ни да помисли да овозможи евентуално враќање на власт на истите тие првенци од претходното режимско раководство.

Во оваа ,,демократија” на Заев, свои барања и ултиматуми се погласно поставуваат независната пратеничка група во Собранието, БЕСА, ВМРО-ДПМНЕ…Според вас каде е ДУИ во власта?

Ристовски: ДУИ се наоѓаат во сива зона, стануваат се помалку видливи помеѓу албанската етничка заедница, нивниот авторитет кај гласачите е сериозно нагризан. Тие се толку порозни што не само со прислушкуваните разговори, туку и со бројните корупциски афери и неразјаснетото учество во бројни случаи кои се предмет на кривичен прогон. А штом немате затворен судско-обвинителски предмет со пресуда, тогаш јавноста има сосема легитимно право да шпекулира што е позадината. Не ќе да е само политички договор да се одржува некој на власт, туку ќе да е и длабока инволвираност во коруптивниот канцероген круг.

Случајот Рекет, Катица Јанева и судбината на СЈО се чини ја нарушува довербата во политиката и во државата. Срушен е симболот за правдата и претворен во најголемо разочарување. Но, корупцијата и високиот криминал ќе мора да се гонат а каков ќе биде моделот сеуште нема политички договор. Ваше мислење, како земјава може да добие независно судство кога судбината им ја кројат политичарите?

Ристовски: СЈО падна, а ОЈО не се крена ниту милиметар над нивото на кое беше спаднато во режимскиот период на владеење на претходната власт. Значи, немаме ништо ново, освен што институциите кои се клучни за владеењето на правото и за одржување на баланс на трите столба на власта, се стопија под налетот на топлите коруптивни ветрови од сите страни. Како да влеговме во процес на прераспределба на пленот од т.н. првобитна акумулација на капиталот. А како до независно судство? Едноставно, јавноста ќе мора да даде шанса на нов политички субјект, ќе мора да ја положи довербата во таа нова политичка сила која ќе има потенцијал, кадровски и организациски, за да влее доверба во нацијата.
А што се однесува до независното судство, ИНТЕГРА – МАКЕДОНСКА КОНЗЕРВАТИВНА ПАРТИЈА во својата програмска платформа нуди целосна и темелна реформа на правниот поредок во Македонија, изнесуваме на политичкиот пазар нови иновативни модели на правда и постепен преод од ретрибутивна кон ресторативна и реститутивна правда. Значи, има начин како да се дојде до промена на правниот поредок, но е потребна политичка волја и политичко водство кое ќе влее доверба дека е сериозно и доследно во своите намери и кое по делата ќе биде препознато од нацијата дека си ги исполнува ветувањата, но и дека има кадровски потенцијал кој знае и умее како да ги исполни истите.

Како го коментирате ФБ статусот на екс Премиерот Никола Груевски, кој саркастично вели дека понекогаш му доаѓа и тој да го брани Заев, а се заради лошото според него раководење со државата?

Ристовски: Вообичаено не коментирам туѓи изјави, особено не на поранешни политичари и носители на власт, а за кои постојат основани сомневања дека се огрешиле од нацијата и државата, а притоа не смогнале сила за соочување со правдата, но и сила за покајание и барање опростување за секое зло во било кој контекст, сторено било кому и било кога во периодот додека биле на власт.

На Заев му свртеа грб и академиците кои беа негови поддржувачи додека тој беше опозиција. Навестува ли Заев поголеми промени по однос на учебниците по историја и менување на македонската историја?

Ристовски: На ова прашање дадов делумно одговор во едно од погорните прашања. Но, да…вашата констатација е сосема во ред, се што се случува во периодов до пред носењето на евентуална одлука за почеток на преговорите за членство во ЕУ, е под сомневање за натамошно назадување на македонската идеја во татковината.
Историјата е меморијата на еден народ. Позната е изреката дека човек еднаш умира физички, а втор пат ако се избрише споменот за него. Ако вие во учебниците по историја ја избришете меморијата на македонскиот народ за континуитетот на вековната борба на Македонецот за национална слобода и своја држава низ вековите до денес, тогаш вие сте потпишале капитулација на татковината, што за мене е рамно на велепредавство во историски контекст.

Истовремено ќе се менуваат имињата на улици, булевари, паркови…Добро осмислено сценарио или чиста коинциденција со планот на Град Скопје?
Ристовски: Сите тие комбинаторики се компоненти на процесот на дисконтирање на македонската идеја и нејзино деноминирање, со крајна цел поништување на таа безвремена македонска идеја за национална слобода и државност на македонскиот народ.

Подготвена ли е опозицијата на чело со Христијан Мицкоски да застане на чело на државата кој деновиве е на средби со Виктор Обран во Будимпешта, прибежиштето на Никола Груевски? Ќе ги простат ли граѓаните политките кои ВМРО-ДПМНЕ ги водеше изминатите 12 годни дури беа на власт?

Ристовски: Оваа констатација во првиот дел од прашањето, ви е претенциозна и далеку од линијата на изводливост. Зошто Мицковски и вмродпмне би заслужиле да бидат на чело на државата? Заради нивниот млакав, млитав и колеблив однос за време на септемврискиот референдум кога му свртеа грб на македонскиот народ? Или за време на процесот на уставно амандманската интервенција кога останаа глуви на сите повици да се блокира процесот во порадикална форма? Или пак кога ИНТЕГРА бараше да се изигнорира претседателскиот изборен циклус и особено вториот круг, за да преку непостигнување на цензусот во вториот круг се даде сила на закон на резултатот од септемврискиот референдум, кој знаеме дека не беше успешен, и оттука не беше правно обврзувачки или ако сакате со речникот на една од странските институции кај нас, не беше “legally binding”.

Значи, нацијата се почувствува дека е оставена сама, без заштита и зад т.н. “линија на фронтот“, во клучните историски моменти. Фрлена во депресија, разочарана од сите политики на сите власти претходно, длабоко омаловажена и без доверливо лидерство. Настрана, лузните од претходното нивно режимско владеење, кои за жал се уште не се исцелени и раните се сеуште отворени кај многумина. Македонците даваат доверба и се трпеливи до крајни граници, но кога ќе сфатат дека се измамени и од тие во кои имале некогаш, каква – таква доверба и надеж, тогаш веќе станува сосема јасно дека повеќе ништо нема да биде исто како претходно на македонската политичката сцена. Особено што веќе во политичката понуда имаме нова политичка визија, нова реторика на јавна сцена, нов иновативен пристап во политиката и растечка доверба на нацијата во новиот политички субјект ИНТЕГРА, и кога веќе имате нови ликови во политиката кои пледираат да се наметнат како морални столбови во општеството, но и кои целат кон високо поставени цели и интереси, со храбри иновативни стратегии и политики во сите сегменти на општеството, како издржан одговор на предизвиците со кои ни се соочени нацијата и татковината, на прагот на третата декада на 21-от век.

Заслужува ли Република Северна Македонија датум за преговори?

Ристовски: Во случај кога имате слаба влада и погубна вазалска “апизмент“ политика на октроирани властодршци, во име и за сметка на анационалниот сдссм, тогаш “sky is the limit” за екстремистите во Софија и Атина, Тирана и Приштина, но и за екстремизмите дома. Датумот за преговори кои други држави го добивале како “од ракав“, за ваква недостоинствена влада каква што е нашава, е само мислена именка, затоа што пораката која ја испраќа нашава влада до сите политички фактори дома и надвор, со својот поданички и срамен анационален однос кон својот народ и кон татковината, е дека ако вие не си го цените и почитувате својот народ, зошто некој друг однадвор би го ценел и почитувал? Ако вие самите себеси не се цените, како ќе очекувате другиот до вас да ве цени? Почитта во политиката се заслужува со стаменити, достоинствени ставови, конзистентни во сите правци, со градење имиџ на доверливост во политичкиот процес по моделот “збор – планина“, а не како досега. Системот на врзани садови и концептот дека се кине каде што е најтенко и најслабо е систем кој “плаче од желба“ за влада каква што е сега во Македонија. Едноставно, попосакувана политичка гарнитура од сегашнава, за политичките ловци во матно на европската политичка сцена, нема. А со Божја помош, никогаш повеќе нема ни да има. ИНТЕГРА ќе стори се што е во наша моќ да станеме клучниот тас на политичката вага на следните парламентарни избори. Тоа е единствениот пат, македонскиот политички блок да се истргне од канџите на албанските политички првенци и конечно да престанат сите уцени по коалициски интересовни основи. Во црно белиот политички спектар на сдссм и вмродпмне тоа е едноставно неможно. Единствена можна опција е доколку трет рамноправен партнер во македонскиот политички табор, се вмеша со силно влијание и позиции во политичките преговори за идна влада. ИНТЕГРА се подготвува посветено и ревносно за да одговори на таквиот предизвик.