Македонија 03. февруари 2021. / 21:30

Костадинов: Вината за ЕУ е кај Бугарија

Костадинов: Вината за ЕУ е кај Бугарија

Не може за тоа што не започнаа преговори со ЕУ вината да биде кај Димитров, истакана во вечерашното гостување на Канал 5, пратеникот и протларол на СДСМ, Костадин Костадинов.

Тој потенцираше дека сите се изненадени од одлуката на Бугарија и тоа не е во духот на Договорот за добрососетство.

– Таквата одлука не е во духот на европските вредности. Целиот демократски свет е изненаден од одлуката на Бугарија и ја осуди како неисправна. Ние имаме Договор со Бугарија, преку кој треба да градиме соработка во духот на европските вредности. Можеби кај одредени политичари во Бугарија, сега ќе имаат избори во април таму, ова е своевиден притисок, па единствената карта им е да играат на национализам насочен кон Северна Македонија, изјави Костадинов, зборувајќи за поднесената интерпелација за Никола Димитров.

Изрази уверување дека преку дијалог и разбирање Македонија и Бугарија ќе најдат заедничко решение со кое ќе се надмине ваквата ситуација.