Македонија 18. февруари 2020. / 09:31

Димитров во Шпанија на разговори за ратификација на Пристапниот протокол за НАТО

Димитров во Шпанија на разговори за ратификација на Пристапниот протокол за НАТО

Шефот на дипломатијата Никола Димитров утре ќе престојува во работна посета на Кралството Шпанија, на покана на министерката за надворешни работи, ЕУ и соработка, Аранча Гонзалес Лаја.

Како што соопшти МНР, на агендата на разговорите на двајцата министри ќе се најдат прашањата за заокружувањето на процесот на ратификација на Пристапниот протокол за членство на нашата земја во НАТО, од страна на шпанскиот Парламент, соработката во рамките на евро-интегративниот процес на Македонија, како и тековната состојба и перспективите за унапредување на севкупните билатерални односи.

Во рамките на посетата на Мадрид, министерот Димитров ќе се сретне и со претседателот на Долниот дом на шпанскиот Парламент, Меричел Батет.

Поради распуштање за предвремените парламентарни избори минатата недела, Собранието предвреме го усвои протоколот за членство на државата во НАТО, а ратификацијата почнува да важи по објавата во „Службен весник“ откако шпанскиот парламент ќе ја изгласа како последна 29. членка на НАТО. Со тоа ќе се заокружи процедурата и државата ќе стане 30. полноправна членка на Алијансата.