Хроника 30. јуни 2020. / 22:10

Приведени шест лица поради напад врз докторка во ГОБ „8 Септември”

Приведени шест лица поради напад врз докторка во ГОБ „8 Септември”

Како што информираат од болницата, инцидентот се случил кога роднини на почината 60-годишна пациентка од КОВИД-19 се обиделе да го земат телото на починатата и упатиле закани на докторката.
Еден од приведените бил позитивен на коронавирусот и тој е спроведен во полициска станица со специјални протоколи.
Починатата пацинетка пет дена била на респиратор во ГОБ „8 Септември”. Согласно протоколите починатите пациенти од КОВИД-19 ги подигнува специјална екипа од погребалното претпријатие Бутел опремена со скафандери и друга специјална опрема.