Хроника 06. март 2021. / 16:35

Криминалец баран од германската полиција приведен во Македонија

Криминалец баран од германската полиција приведен во Македонија

Лице барано од страна на германската полиција и Интерпол, вчера бил приведен на граничниот премин „Јажинце“.

На Граничен премин „Јажинце“ од полициски службеници вчера бил лишен од слобода Д.М.(30) од Германија, бидејќи при извршената гранична контрола е констатирано дека е предмет на потрага во стоп листа со мерката „Апси“ во врска со меѓународна потрага по барање на Интерпол.

Како што соопштија од Министерството за внатрешни работи, лицето е предадено на полициски службеници од СВР-Тетово за понатамошна постапка.