Свет 04. септември 2018. / 10:08

Во Лондон гори основно училиште, испратени 80 пожарникари и 12 возила

Во Лондон гори основно училиште, испратени 80 пожарникари и 12 возила

Во основно училиште во Лондон изби пожар, и засега нема информации за повредени, јави Би-Би-Си.

Лондонската противпожарна служба соопшти дека 12 возила и 80 пожарникари се испратени во источниот дел од Лондон каде се наоѓа школото. Пожарот го зафатил училиштето Родинг во Дегенхам.

Околу половина од училишната зграда е запалена, а причината за пожарот се уште не е позната.

Учениците од основното училиште Родинг требаше да се вратат во клупите на 5 септември по летните одмори