Свет 07. февруари 2019. / 10:29

(ВИДЕО) Страшна снимка од уривањето на зградата во Истанбул

(ВИДЕО) Страшна снимка од уривањето на зградата во Истанбул

Турските власти објавија снимка од уривањето на седумкатницата во Истанбул, каде најмалку три лица загинаа..

Спасувачите од урнатините извлекле шест лица, стапиле во контакт со четири и работат на наоѓање на другите кои се заробени, им кажа на новинарите претседателот на турскиот парламент Бинали Јилдерим, кандидат за градоначалник на Истанбул на изборите на 31 март.

Во зградата со 14 станови живееле 43 луѓе, а засега не се знае колку од нив биле во зградата во моментот на уривањето.

Последните три спрата биле изградени нелегално, изјави гувернерот на Истанбул Али Јерликаја. Турското обвинителство соопшти дека отворило истрага за уривањето на 27 години старата зграда.