Свет 05. март 2021. / 09:48

(ВИДЕО) Се урна воен хеликоптер во Турција: Најмалку 11 војници загинаа

(ВИДЕО) Се урна воен хеликоптер во Турција: Најмалку 11 војници загинаа

Најмалку 11 турски војници загинаа во хеликоптерска несреќа што се случи синоќа на истокот од земјата, соопшти турското министерство за одбрана.

Во соопштението на Министерство се наведува дека, и покрај сите напори на лекарите, уште еден од повредените војници ја загубил битката за живот, пренесе агенцијата Анадолија. Во несреќата на лице место загинале деветмина од војниците, а двајца им подлегнале на повредите во болница.

Причината за падот на хеликоптерот, како што соопшти Министерството за одбрана, е дефект во авионот.

Хеликоптерот бил на пат кон Татван од блиската провинција Бингол кога исчезнал од радарот.