Свет 02. јуни 2020. / 15:28

(ВИДЕО) Со автомобили газеле полицајци во Њујорк: Еден од силината на ударот летнал во воздух

(ВИДЕО) Со автомобили газеле полицајци во Њујорк: Еден од силината на ударот летнал во воздух

Протестите за убиството на Џорџ Флојд веќе седум дена продолжуваат во Америка, а како и претходните денови, вознемирувачки сцени можеле да се видат синоќа. Покрај демонстрантите, во понеделникот, во државата Њујорк, жртви беа и полицајци.

Во првото видео снимено во Бронкс, едно лице прегазило полицаец со автомобил, а тој летнал во воздух поради силата на ударот и паднал меѓу автомобилот што удрил во него и друг автомобил во движење.

Возачот побегнал од местото, а медиумите објавија дека полицаецот ќе преживее, но е во критична состојба.

Исто така во државата Њујорк, во градот Бафало, двајца полицајци се повредени кога автомобил влетал помеѓу полициските службеници.

Едниот од нив се здобил со сериозни повреди, но неговиот живот не бил загрозен, додека другиот е во стабилна состојба, соопшти полицијата.

Од другата страна на земјата, во Лас Вегас, полицаец бил застрелан во главата откако се борел со еден од осомничените, кога некој му пристапил одзади и пукал во него.

Еден член на полицијата е сериозно ранет и сега е поврзан со апарати за животна поддршка на Универзитетскиот медицински центар. Осомничениот е идентификуван и приведен, јави Би-Би-Си.