Свет 26. октомври 2019. / 11:23

(ВИДЕО) Најмалку 67 мртви во протестите против власта и етничките судири во Етиопија

(ВИДЕО) Најмалку 67 мртви во протестите против власта и етничките судири во Етиопија

Вкупно 67 луѓе загинале во протестите против етиописката влада и премиерот Аби Ахмед, што неделава избија во подрачјето на Оромија, соопшти полицијата.

Протестите во овој дел на Етиопија се претворија и во меѓуетнички судири, се додава во соопштнието на полицијата.