Свет 11. ноември 2019. / 12:20

(ВИДЕО) Каталонските демонстранти го блокираа автопатот кон Франција

(ВИДЕО) Каталонските демонстранти го блокираа автопатот кон Франција

Демонстрантите во Каталонија го блокираа автопатот што го поврзува овој шпански регион со Франција, поради што сообраќајот во двата правца е во прекин.

Демонстрантите ова го направија на повик на групата „Демократски цунами“, која ги организираше и минатомесечните масовни протести кај аеродромот во Барселона, пренесуваат шпанските медиуми.


Групата во соопштение навдува дека протестите претставуваат повик до меѓународната заедница да ја присили шпанската држава да сфати дека единствен начин е да се седне и да се разговара.

Најновите протести се организирани само еден ден по парламентарните избори во Шпанија, пренесуваат американските медиуми.