Свет 14. март 2021. / 14:52

(ВИДЕО) Уапсени 12 членови на најголемата нарко-банда во Мадрид

(ВИДЕО) Уапсени 12 членови на најголемата нарко-банда во Мадрид

Шпанската полиција уапси 12 членови на најголемата нарко банда во Мадрид и заплени автомобил „ферари“ вреден 250.000 евра, арсенал огнено оружје и јапонски меч.

Како што се наведува, во серијата претреси се запленети и три ками, неколку автоматски пушки и 600 килограми кокаин. Меѓу запленетите предмети биле и 20 скапоцени автомобили, како и 700.000 евра готовина.

Во соопштението се наведува дека бандата била многу насилна.

Полицијата, исто така, тврди дека „адвокат за дрога“ вршел незаконски активности за таа организација.

Членовите на бандата користеле шифрирани имиња, а живееле во луксузни објекти.

Истражните органи утврдија дека станува збор за најголема организација за дистрибуција на кокаин во Мадрид, се наведува во полициското соопштение.

Шефот на организацијата, кој по потекло е од Мароко, бил поврзан со банди во Колумбија, Мароко, Шпанија и земји во северниот дел на Европа.