Свет 18. ноември 2020. / 18:26

(ВИДЕО) Илјадници Германци на протест заради политиките на Меркел околу Ковид-19

(ВИДЕО) Илјадници Германци на протест заради политиките на Меркел околу Ковид-19

Полицијата во Берлин ги прекина протестите по расправата во Бундестагот за новиот закон за мерки во случај на пандемија поради непочитување на мерките за носење заштитни маски и одржување дистанца.

– Нашиот повик до демонстрантите да носат маски и да држат дистанцата е неефикасен, затоа немаме друг избор освен да го запреме митингот, соопшти полицијата во Берлин.

Според берлинските власти, неколку илјади противници на државните мерки против ширењето на панемијата на коронавирус се собрале во областа околу Бранденбуршката порта, која не е далеку од зградата на парламентот.

Полицијата на Твитер објави и дека возилата со водени топови се подготвени во случај демонстрантите да одбијат да се разотидат, а според извештаите на медиумите, полицијата во меѓувреме користела еден воден топ.

Медиумите зборуваат и за „крајно агресивното однесување“ на дел од демонстрантите, меѓу кои повторно имало многу членови на екстремно десната сцена и т.н. Граѓани на Рајх кои не го признаваат постоењето на СР Германија.

За да се спречат настаните како оние во август кога демонстрантите, вклучувајќи голем број екстремни десничари, се обидоа да влезат во зградата на парламентот, полицијата ја опколи широката област околу Бундестагот.