Свет 19. септември 2020. / 20:15

(ВИДЕО) Хаос во Лондон поради ковид мерките: Судир на полицијата и демонстрантите

(ВИДЕО) Хаос во Лондон поради ковид мерките: Судир на полицијата и демонстрантите

Стотици теоретичари на заговор се судрија со полицијата во центарот на Лондон за време на протестите против мерките за коронавирус.

Демонстрантите се собраа на плоштадот Трафалгар, а некои од нив се судрија со полицијата, пренесува Sky News.

Десетици полицајци се обидоа да ја смират ситуацијата, но демонстрантите се судрија со нив.

 

Медиумите известуваат дека имало силно навивање и скандирање бидејќи некои од демонстрантите ја туркале полицијата. Полициските вооружени сили повредија еден од демонстрантите, отстранувајќи стотици од најгласните со камиони.

 

Скотланд јард известува дека и покрај полициските напори да ги охрабри да ги напуштат протестите, многумина продолжиле да се изложуваат на ризик себеси и другите.

Оние кои го организирале собирот продавале маици на тема теории на заговор за мрежата 5G и легализација на канабисот.