Свет 14. јануари 2021. / 12:52

Турција денеска почна имунизација со кинеската вакцина Синовак

Турција денеска почна имунизација со кинеската вакцина Синовак

Турција минатиот месец набави три милиони вакцини од Синовак, а треба да добие вкупно 50 милиони дози вакцини.

Во Турција денека почна вакцинацијата против Kовид-19, а први вакцина ќе примат здравствените работници ширум земјата.

Претходно, турските регулаторни тела ја одобрија за употреба вакцината на кинеската компанија Синовак Биотек.