Свет 15. март 2019. / 22:09

Трамп го стави првото вето откако е претседател на САД

Трамп го стави првото вето откако е претседател на САД

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го стави првото вето, по неговото стапување на функцијата во Белата куќа.

Трамп ја отфрли одлуката на Конгресот со цел да обезбеди средства за изградба на ѕид долж границата со Мексико.

– Имам обврска да ставам вето на таа одлука. – истакна американскиот претседател од Овалниот кабинет.

Сенаторите вчера, меѓу кои и републиканци, гласаа за прекин на вонредната состојба на границата со Мексико, воведена претходно од претседателот на САД.