Свет 22. март 2019. / 21:13

Трамп ги укина новите санкции за Северна Кореја што ги воведе Министерството за финансии

Трамп ги укина новите санкции за Северна Кореја што ги воведе Министерството за финансии

Американскиот претседател Доналд Трамп ги укина најновите санкции на САД кон Северна Кореја.

Претседателот на САД , Доналд Трамп објави денеска дека наредил повлекување на новите санкции кон Северна Кореја , кои неодамна ги воведе Министерството за финансии на САД.

,,Денеска е соопштено од Минситерството за финансии дека постоечките санкции кон Северна Кореја се прошируваат со нови. Јас денеска наредив повлекување на тие дополнителни санкции. “ , напиша Трамп на Твитер.