Свет 12. јануари 2019. / 21:21

Со камион прегазен демонстрант од „Жолтите елеци” во Белгија (ВИДЕО)

Со камион прегазен демонстрант од „Жолтите елеци” во Белгија (ВИДЕО)

Маж е осомничен дека намерно вчеравечер со камион прегазил демонстрант од „Жолтите елеци” , кој починал на самото место.

Возачот на камион е идентификуван во Холандија, но денеска се уште е во бегство, соопшти вечерва обвинителството во Лијеж, кое ја води истрагата.

Со помош на регистерските таблички на камионот , кои ги посочиле сведоците ,полицијата влегла во трага на компанија од Тилбург, во Холандија, од каде го идентификувале возачот.

По него е издадена европска потерница. Не е можно возачот да не го видел двете лица , кои се обидувале да го спречат камиониот да помине.

Драмата се случила на автопатот Е25 во местото Визе во насока кон Мастрихт. Наместо да запре, камионот забрзал и го прегазил 49 годишниот демонстрант Роже Бароле.

-Роже му викаше застани , застани , но возачот забрза и го прегази. Тоа е убиство, вели жена која била очевидец на местото во изјава за белгиските медиуми.

Ова е прв смртен случај на белгиски „Жолти елеци” од почетокот на протестите кон средината на ноември минатата година.