Свет 22. мај 2020. / 13:36

Синот на новинарот Џамал Кашоги вели дека семејството им простува на убијците

Синот на новинарот Џамал Кашоги вели дека семејството им простува на убијците

Салах Кашоги, син на убиениот новинар Џамал Кашоги, во твит објави дека неговото семејство одлучило да им прости на убијците на нивниот татко.

-Во оваа благословена ноќ од благословениот месец Рамазан се сеќаваме на Божјата изрека: Ако некој простува и прави помирување, неговата награда се должи на Алах, се вели во твитот.

 – Затоа, ние синовите на маченикот Џамал Кашогиги најавуваме дека ги помилуваме оние што го убиле нашиот татко, барајќи награда од семоќниот Господ, продолжи тој.

Кашоги, колумнист за „Вашингтон пост“, кој стана критичар на принцот на Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман, беше убиен, а неговото тело распарчено во Саудискиот конзулат во Истанбул на 2 октомври.

Некои западни влади, како и ЦИА, го обвинија Бин Салман дека го наредил убиството, обвинение кое првично беше одбиено од саудиските власти. Една година по убиството, принцот ја прифати одговорноста, велејќи дека „тоа се случи под мојата стража“.

Додека 31 беа осомничени и поврзани со убиството, само 11 беа изнесени на судење зад затворени врати во главниот град Ријад. Врз основа на пресудата на судот, пет лица беа осудени на смрт, три на затвор, а останатите три беа ослободени.