Свет 25. август 2018. / 21:01

Силен потрес од 6 степени ја погоди Алјаска

Силен потрес од 6 степени ја погоди Алјаска

Земјотрес со јачина од шест степени денеска е регистриран во близина на брегот на американската држава Алјаска.

Информацијата ја објави американскиот Геофизички институт.

Епицентарот на потресот се наоѓал на 1.626 километри југозападно од градот Анкориџ, со население од околу 299.000 жители и на длабочина од 35,1 километар под површината на земјата.

Нема податоци за евентуални жртви, опасност од цунами или материјална штета.