Свет 19. февруари 2021. / 22:45

Психијатриски пациент убил две лица во болница во Германија

Психијатриски пациент убил две лица во болница во Германија

Две лица се убиени, а тројца повредени во напад во психијатриска болница во германскиот град Линебург, соопшти денеска полицијата.

Како што пренесуваат германските медиуми, осомничен е 21-годишен маж кој вчера бил примен во болницата и кој, како што има сомневање, нападнал и убил двајца постари пациенти во текот на ноќта. Тој повредил и две медицински сестри, од кои едната тешко и еден полицаец.

Полицијата во Линебург соопшти дека мажот е уапсен.