Свет 07. октомври 2019. / 16:03

Повторно солзавец против демонстрантите во Хонгконг

Повторно солзавец против демонстрантите во Хонгконг

Полицијата во Хонгконг повторно употреби солзавец против неколку стотици демонстранти, кои се собраа пред метро станицата „Принц Едвард“ во округот Монгкок, што е средиште на повеќемесечните демонстрации.

Демонстрантите се собраа во трговските центри, барајќи слобода, но до најавените улични протести не дојде бидејќи жителите сè уште се опоравуваат од насилните судири од претходните денови.

Протестите во Хонгконг почнаа во јуни околу спорниот закон со кој се дозволува екстрадиција на осомничените во Кина, каде што, како што сметаат противниците на законот, нема да имаат фер судење.

Подоцна тие се проширија на барања за поголема демократија и помалку влијание на Пекинг врз внатрешните работи на таа автономна провинција.