Свет 17. мај 2018. / 11:03

Операција против ИД во Адана, голем број уапсени

Операција против ИД во Адана, голем број уапсени

Тимови на турската полиција утрово извршија операција во Адана против џихадистичката група Исламска држава, и уапсија голем број луѓе, објави турската национална телевизија Си-Ен-Ен Турк.

Операцијата беше поддржана од специјалните сили. Симултани акции се извршени истовремени на различни адреси, кои биле темелно пребарувани.

Акциите на турските сили беа придружени со силни безбедносни мерки.