Свет 15. јануари 2021. / 09:06

Најмалку десет лица загинаа во силен земјотрес во Индонезија

Најмалку десет лица загинаа во силен земјотрес во Индонезија

Во земјотресот со интензитет 6,2 степени според Рихтеровата скала што утрово го погоди индонезискиот остров Сулавези загинаа најмалку десет луѓе, а стотина се повредени.

Епицентарот на земјотресот бил на шест километри североисточно од градот Мајене, на длабочина од 10 километри..

По земјотресот не е издадено предупредување за појава на цунами, но сеизмолозите предупредија дека се можни нови земјотреси, кои би можеле да предизвикаат големи бранови.

Земјотресот предизвика лизгање на земјиштето, оштети мостови, домови, а во прекин е и снабдувањето со електрична енергија.