Свет 05. ноември 2020. / 22:42

Илјадници на улиците низ Лондон против новите мерки

Илјадници на улиците низ Лондон против новите мерки

Лондонската полиција беше принудена да интервенира на главните улици вечерва, бидејќи избија судири меѓу полицијата и луѓето кои протестираа против втората блокада на коронавирусот.

На социјалните мрежи започнаа да кружат снимки на кои полицијата приведува поединци поради нивното однесување за време на овие протести.

Едно видео покажува дека лице соборено на земја пред да биде приведено од други двајца полицајци.

Неколку полицајци дојдоа да им помогнат на своите колеги додека околу нив почнаа да се собираат и други граѓани.

Луѓето почнуваат да негодуваат, додека многумина го вадат телефонот за да го снимат инцидентот.

На брифинг со новинарите, Борис Џонсон инсистираше на тоа дека е потребна втор национален „локдаун“ за да се запре ширењето на вирусот.

Тој се осврна и на неодамнешните критики и скептици, тврдејќи дека мерките ќе бидат релаксирани на 2 декември, како што беше планирано.

Џонсон призна дека е свесен за фрустрацијата на Британците кои влегоа во втора блокада.

Советот што го добив сугерира дека четири недели се доволни за овие мерки да имаат вистинско влијание. Овие правила истекуваат и на 2 декември планираме да се вратиме на пристапот чекор. Има светла на крајот од тунелот. Ова се тешки времиња. Иако ме боли што треба да побарам уште еднаш да се откажат од толку многу, знам дека можеме да го поминеме тоа, рече тој.