Свет 07. јуни 2019. / 20:27

И официјално: Меј поднесе оставка

И официјално: Меј поднесе оставка

Британската премиерка Тереза Меј денеска официјално ја извести Кoнзервативната партија дека поднела оставка на местото претседател на партијата.

Со тоа започна трката за нејзин наследник, кој ќе биде и следен британски премиер.

Меј ќе остане премиер и ќе ја врши должноста претседател на партијата додека пратениците и членовите на Конзервативната партија не изберат нов лидер, во изборниот процес кој ќе трае неколку недели.