Свет 13. октомври 2020. / 11:54

Драма во Лондон: Блокирани патишта и мостови, евакуирана болница, полицискиот кордон ја проверува областа

Драма во Лондон: Блокирани патишта и мостови, евакуирана болница, полицискиот кордон ја проверува областа

Полицијата блокираше неколку улици и мостови во Лондон поради, како што наведоа, безбедносните предупредувања во болницата Сент Томас.

Пет до шест полициски автомобили ја опколиле болницата во близина на Ватерло, велат луѓето од местото на настанот.

Очевидци велат дека на пациентите, медицинските сестри и лекарите им било забрането да влегуваат во зградата, дека болницата е евакуирана, додека полицијата извршила увид во областа.

Мостот Вестминстер е затворен за сообраќај во двата правци, додека огромен кордон е поставен околу таа област. Пациентите кои пристигнувале на состаноци биле одбиени од болницата, додека на вработените исто така им било забрането да влегуваат.

Од полицијата додаваат дека ќе се обратат до јавноста кога ќе имаат повеќе информации, додека никој од болницата не соопштува.

Еден од очевидците рече дека видел многу вооружени полицајци и дека сè изгледа како областа да е затворена.

Друг очевидец вели дека видел како граѓаните се принудени што е можно подалеку од мостот Вестминстер, објави „Дејли експрес“.