Свет 03. март 2021. / 22:59

Бајден ги продолжи санкциите против Русија за уште една година

Бајден ги продолжи санкциите против Русија за уште една година

Американскиот претседател Џо Бајден одлучи да ги продолжи санкциите против Русија за уште една година поради Крим и ситуацијата во Украина, објавено е денеска во Федералниот регистар.

Санкциите против Русија ги воведе администрацијата на Доналд Трамп на 20 септември 2018 година, но претходно и администрацијата на 44. претседател на САД, Барак Обама.

– Акциите и политиката поради кои се воведуваат санкциите против Русија продолжуваат да бидат вонредна закана за американската национална безбедност и надворешната политика на САД, се наведува во дополнителното образложение на претседателот Бајден, со кое за една година се продолжуваат санкциите против Русија.