Спорт 08. август 2018. / 16:12

Двојките за 1. коло во купот на Македонија се извлечени

Двојките за 1. коло во купот на Македонија се извлечени

Во Фудбалската федерација на Македонија денеска беа извлечени двојките за првото коло во Купот на Македонија.

Ждрепката во првото коло го спротистави актуелниот првак Шкендија против Кожуф, додека вицешампионот Пелистер ќе гостува кај кочански Осогово.

Скопски Вардар пак битката за трофејот ќе ја започне со гостување кај Форино.

Мечевите од првото коло во Купот ќе се играат на 22 август.

Жреб за Куп на Македонија, 1.коло:

Струга Трим Љум – Победа

Кораб – Борец

Влазрими 77 – Беласица

Вардар Неготино – Скопје

Фортуна – Работнички

Лабуништа – Академија Пандев

Кит-Го – Шкупи

Поешево – Брегалница

Кожуф – Шкендија

Вардар Форино – Вардар

Осогово – Пелистер

Тетекс – Гостивар

Братство-Влазними – Силекс

Тиквеш – Ренова

Превалец – Македонија ЃП.