Скопје 09. јули 2020. / 17:00

Во Чаир и Гази Баба врие од заразени

Во Чаир и Гази Баба врие од заразени

Во последните 24 часа во Македонија се направени 1,470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на Ковид-19. Од овие 168 нови заразени, речиси половината, односно 83 се во Скопје.

Со тоа, вкупната бројка на заразени од Ковид-19 во главниот град се искачи на 3.656, од кои активни се 1.928 слуачи.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 360

• Гази Баба – 210

• Аеродром – 166

• Бутел – 156

• Центар – 156

• Карпош – 153

• Сарај – 140

• Студеничани – 121

• Кисела Вода – 114

• Ѓорче Петров – 111

• Шуто Оризари – 89

• Арачиново – 46

• Илинден – 34

• Петровец – 18

• Чучер Сандево – 18

• Зелениково- 13

• Сопиште – 7

• Странец – 5

• Нераспределен- 11