Скопје 02. декември 2019. / 21:16

(ВИДЕО) Шилегов: МПЦ да го смени датумот за Божиќ, да го славиме како цел свет

(ВИДЕО) Шилегов: МПЦ да го смени датумот за Божиќ, да го славиме како цел свет

Македонската православна црква да го смени календарот за прослава на Божиќ за да го славиме како цел свет, побара денеска градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов.

Тој ова го изјави во врска со новогодишното украсување на Скопје, кое ќе биде „раскитено“ спроти големиот православен верски празник Божик.

– Скопје почна да се кити, ќе светне и новогодишната елка в петок. Винтерленд по втор пат се одржува во Скопје. За празничната атмосфера да го опфати и православниот Божик Шилегов ги повика МПЦ да го променат датумот – јавуви ТВ Сител.

За дочекот на 2020 концерт на плоштадот ќе одржи балканската музичка ѕвезда Дино Мерлин, а украсувањето на градот, како што е најавено од Шилегов, ќе биде симнато само неколку дена пред Божик.